BYT či DOM? - KARIN & PARTNERS, s.r.o
koniec roka 22
Vyhľadávanie

V ponuke je 293 nehnuteľností.

BYT či DOM?

Ak sa aj Vy zamýšľate nad tým, či je pre Vaše budúce bývanie lepší byt alebo dom, tento článok je práve pre Vás. Výber nehnuteľnosti je častokrát procesom na niekoľko mesiacov. Vždy však začína rozhodnutím, či bude pre Vás lepší byt alebo dom.

Priestor

Byt - najpoužívanejší typ bytu pre rodiny je trojizbový, pričom do izieb je počítaná aj obývacia izba. Teda v prípade, ak máte dve deti, tie sa budú musieť podeliť o detskú izbu. Z pohľadu priestoru je byt skôr vhodný pre ľudí, ktorí nie sú naroční na priestor, chcú bývať v meste a po práci si chcú oddýchnuť.

Dom - tu s priestorom problém nebýva. Väčšinou má každý obyvateľ svoju izbu. Často ostane v dome priestor aj na samostatnú pracovňu, miestnosť na hranie pre deti, práčovňu, prípadne miestnosť na bazén, fitness alebo domáce kino.

Súkromie

Byt - bývanie v byte nezaručuje dostatočné súkromie. Spoločné priestory zdieľate s cudzími ľudmi.

NÁŠ TIP: Pred prenájmom alebo kúpou bytu si zistite informácie o susedoch. Hlavne to, či niektorý zo susedov neobťažuje ostatných nadmerným hlukom a pachom.

Dom - môžete si vytvoriť súkromie aké Vám vyhovuje. Ak chcete dosiahnuť maximálny stupeň súkromia, osadíte nepriehľadný plot a susedia vedia maximálne to, v akom aute odchádzate a prichádzate.

Parkovanie

Byt - v osemdesiatych rokoch, keď sa staval najväčší počet bytoviek, bola norma 0,5 parkovacieho miesta na jeden byt. V tom období to bolo dostatočné. Avšak dnes sú na sídliskach veľké problémy s parkovaním. Výstavba nových parkovacích miest nenapreduje rýchlosťou akou pribúdajú nové automobily. S parkovaním nebudete mať problém ak si zakúpite novostavbu. Súčasná norma totiž nariaďuje 1,5 parkovacieho miesta na byt.

Dom - k domu patrí garáž. Takže nemusíte mať obavu, kam zaparkujete svojho štvorkolesového miláčika. Zaparkovať taktiež môžete na dvore domu alebo aj pred domom.

Kontrola nad spotrebou energií

Byt - máte iba veľmi malú kontrolu nad energiami. Môžete ovplyniť koľko budete míňať plynu a elektriny a ďalej zvoliť si dodávateľa týchto služieb. Pokiaľ však v byte nemáte vlastný kotol, vykurovanie si neskontrolujete. Často sa stáva, že platíte aj keď nekúrite celý rok (časť nákladov sa rozpočítava medzi všetkých nájomníkov).

Dom - máte absolútnu kontrolu nad všetkými energiami

Relax a pestovanie na záhrade

Byt - po príchode domov z práce Vás pravdepodobne nečaká veľa domácich povinností a môžete relaxovať. Na ovocie a zeleninu však budete musieť prebehnúť do supermaketu.

NÁŠ TIP: Ak máte radi kľud a ticho, zaujímajte sa o byt na najvyššom podlaží, nikto vám nebude “tancovať” nad hlavou.

Dom - tu je vždy čo robiť. Vždy na Vás čaká nejaká práca, ktorú viete, že budete musieť spraviť. Dom Vám však poskytne priestor, kde môžete oddychovať, spraviť si posedenie a grilovať. Ak sa rozhodnete pre záhradu, ktorá kombinuje oddychový priestor s časťou na pestovanie, možete sa tešiť z vlastných domácich plodov.

Cena

Byt - najväčší vplyv na cenu má lokalita. V Bratislave zaplatíte za trojizbový byt skoro takú istú sumu ako za troizbový dom. V iných lokalitách je cena bytu nižšia o 25 - 60% v porovnaní s domom.

Dom - vyššia cena obsahuje: pozemok, garáž a všetky výhody, ktoré v byte mať nebudete.

 

 

 

 

Porovnanie:

 

BYT

DOM

Priestor

Súkromie

Parkovanie

Kontrola nad energiami

Relax

Pestovanie

Údržba

Domáce práce

Cena

 


Byt alebo dom - záver

Nie je možné jednoznačné tvrdiť, či je lepší byt alebo dom. Každý má iné potreby, preferencie a rozpočet.

Byt je vhodný pre ľudí, ktorí sú zvyknutí na tento spôsob bývania. Pre tých, ktorý majú po práci radi relax s minimom domácich povinností, uspokoja sa s menším priestorom, sukromím a chcú ušetriť peniaze, je byt jasnou voľbou.

Bývanie v dome odporúčam ľudom, ktorí majú radi súkromie, grilovanie na záhrade, veľa priestoru, kontrolu nad energiami a radi si dopestujú vlastné ovocie a zeleninu.

 

Samozrejme, naši makléri sú Vám k dispozicií a radi Vám pomôžu s výberom.

 

 

 

 

 

 

 

 

      S pozdravom, Vaša Karin

 

Zoznam nehnuteľností
Lokalita
Maklér mesiaca 3/2023
Michal Šumec
Michal Šumec 0948 038 459